Merkury w retrogradacji styczeń 2021

Od piątku – Merkury w retrogradacji – 30 styczeń do 20 luty 2021. Pora zwolnić, aby ogarnąć perspektywę. Gandhi: „Gdybyśmy mogli zmienić siebie, zmieniłyby się również tendencje na świecie. Tak jak człowiek zmienia swoją naturę, tak zmienia się stosunek świata do niego”.

Merkury rozpoczyna swój ruch wsteczny od dziś czyli od 30 stycznia do 20 lutego. Należy przypomnieć, że każda retrogradacja ma fazę – tak zwaną – przed – i po cieniu, z których każda trwa około dwóch tygodni. Faza Pre-Shadow rozpoczęła się 15 stycznia, i zapewne już wówczas niektórzy z nas zaczęli odczuwać skutki retrogradującego Merkurego.

Tym razem Merkury rozpoczyna ruch wsteczny w Wodniku znaku myślicieli, buntowników, idealistów, marzycieli, rewolucjonistów, i geniuszy, a także wszelkich spraw które towarzyszą grupom o wspólnym poglądach czy wspólnych przekonaniach. W astrologii Wodnik to 11 znak zodiaku, któremu przypisuje się braterstwo, przyjaźń, wielki świat, i działanie z rozmachem. To również 11 dom horoskopu – związek bratnich dusz.

Retrogradacja Merkurego, jak zwykle podda i przetestuje nasze poglądy, sprawi że jeszcze raz zweryfikujemy plany, naprawimy komputer, samochód, z przykrością stwierdzimy, że w naszym nowoczesnym świecie czegoś nie wiemy, itp. Wodnik to nieco ekscentryczny znak, jak i planeta nim rządząca – Uran. Podczas retrogradacji Merkurego w znaku Wodnika, można spodziewać się dziwnych ustaleń, ekscentrycznych posunięć, czy buntu związanego z obecnie panującą sytuacją.

Ruch wsteczny planety a zwłaszcza Merkurego, daje nam czas, i jeszcze jedną szansę, żeby ponaprawiać zepsuty – system. Warto być tak elastycznym i otwartym, jak to tylko możliwe, starając się uziemić swoje energie, oraz być bardziej niż kiedykolwiek – uważnym na to co się myśli, co się komu mówi, i na wszystkie ryzykowne działania.

Kiedy Merkury zaczyna się cofać, możemy czuć się nieco przytłoczeni pomysłami, albo wręcz odwrotnie – zmęczeni. Nasz umysł może przechodzić fazę lekkiego chaosu, dezorientacji, a to wymaga większej świadomości.

Na czym się skupić, co robić, żeby jak najlepiej przeżyć nadchodzące trzy tygodnie?

Świetny czas na jogę, pracę z oddechem, na dziennikarstwo, fotografię, grę w szachy, weryfikację planu zajęć, oderwanie od codzienności, sprawdzenie czy aby naszym nerwom nie należy się więcej taryfy ulgowej. Merkury uwielbia – mówić, odkrywać, wiedzieć, plotkować, prowadzić słowne roszady itp.

Okresy wsteczne ( retrogradacje) dotyczą refleksji i wchodzenia do wewnątrz siebie.

W znaku Wodnika możemy ponownie oceniać i zastanawiać się nad naszymi marzeniami i pragnieniami, naszym związkiem z innymi, jak chcemy się rozwijać intelektualnie i jak możemy połączyć logikę z naszą intuicją. Ta retrogradacja Merkurego – może motywować do zmiany sposobu myślenia i wzniesienia się w świadomości, tak jak w przypadku postępowych dróg Wodnika.

Uruchamiamy autostrady – inne drogi komunikacji, przywracamy życie zapomnianym w nas ideałom. Uwalniamy się i wychodzimy poza utarte schematy. Przestarzałe wzorce myślenia, perspektywy i sposoby komunikowania się muszą zniknąć! Świetny czas, aby naprawdę zastanowić się i stać się bardziej świadomym swoich codziennych myśli, sposobu, w jaki rozmawiamy z innymi, a zwłaszcza ze sobą.

*** Sposób w jaki komunikujemy się z innymi to nasza wizytówka. To jak traktujemy innego człowieka, jest wyrazem siły bądź słabości, którą nosimy w sobie. Możliwe, że podczas tego tranzytu pojawi się wiele pomysłów, niecierpliwość, potrzeba wyjścia z rutyny, i inne dziwaczne pomysły.

Warto jednak zwolnić, przyjrzeć się temu co robimy, i czy ostatecznie nie niszczymy jakiejś szansy bycia razem. Retrogradacja Merkurego zazwyczaj nie jest najlepszym momentem na rozpoczęcie nowych projektów, czy zakupów zwłaszcza tych które związane są z technologią. Każde źródło informacji warto sprawdzić kilka razy, ponieważ istnieje możliwość wpadki, pomyłki, czy zwyczajnego nieporozumienia.

Należy zachować ostrożność – zwłaszcza w kontaktach internetowych czy sms-wych, bo nigdy nie wiadomo z kim prowadzimy dyskusję, jeśli nie widzimy rozmówcy! Raczej, o ile to możliwe, nie podpisujemy nowych umów. Za to dobrze jest wrócić do starych w celu ich ponownej weryfikacji. Dobrze przegadać, i wyjaśnić stare zaszłości, wrócić i naprawić stare przyjaźnie, sięgnąć do sprawdzonych informacji.

Jako że retrogradacja dotyczy Merkurego i Wodnika ( patrona współczesnej technologii) możemy spodziewać się problemów lub frustracji związanych z technologią. Warto zrobić kopię zapasową swoich urządzeń, wykonać cyfrowe porządkowanie! Uważaj, czego sobie życzysz, gdy Merkury cofa się do Wodnika! Oprócz tego, że warto zwrócić szczególną uwagę na myśli i słowa, oraz to w jaki sposób się przyjaźnimy, w jakie związki wchodzimy, i co one wnoszą w nasze życie, i co my wnosimy w życie wspólnoty.

Warto wiedzieć, że – Retrogradacja ma również strony pozytywne

**** Pozytywne Skutki retrogradacji Merkurego.

– Cofanie się w czasie na przykład zegara biologicznego o 10 lat do tyłu – jest dla nas bardzo korzystnym zjawiskiem.

– Wygląda jakby miał 10 lat mniej. Super – prawda ?

– Cofanie się procesu chorobowego – jest bezdyskusyjnym błogosławieństwem.

– Wycofanie skargi, pozwu sądowego – cieszy.

– Umorzenie długu i wycofanie roszczeń – cieszy.

– Opóźnienie wyjazdu z wakacji ( z powodów technicznych) i pobyt na koszt biura o kilka dni cieszy. Raczej chętnie wracamy z powrotem na plażę

– Spóźnienie na pociąg który miał wypadek – ratuje życie i jest błogosławieństwem.

– Przymusowy powrót do domu ze stacji kolejowej po zostawione klucze może spowodować że w drodze powrotnej spotkamy przyjaciela który pojedzie z nami , będzie miło, przy okazji zaprosi nas na imieniny, na tej imprezie poznamy przyszłą wielką miłość.

– Zwolnienie z pracy z powodu spóźnienia, może wreszcie zmobilizować nas żebyśmy zaczęli robić to co lubimy. I przestaniemy się spóźniać.

– Skasowanie się ważnego tekstu może spowodować że napiszemy znacznie lepszy. Trafią nam do głowy nowe pomysły.

– Wycofująca się armia przeciwnika, choćby na kilka godzin, zwiększa szanse na wygranie całej wojny. Przypadek Benjamina Buttona. Film, jeśli ktoś jeszcze nie widział idealny na inaugurację retro Merkurego. Lektura obowiązkowa.

Zaczynanie wszystkiego – jeszcze raz – kojarzy się z mozołem i ciężarem (ręce opadają). Zarówno retrogradacja Merkurego, jak i życiowe zwroty akcji – w tył – są pozorne.

Każdy zwrot akcji nawet w tył niesie nowe szanse. Każde zawracanie – jest wyłącznie zmianą kierunku na inny – może korzystniejszy….Dekoracje; domy, ulice, sklepy, okoliczności; przechodnie. Nigdy nie są takie same. Bo my nie jesteśmy już tacy sami i nie patrzymy w taki sam sposób – idąc tą samą ulicą w tył. Nasza życiowa droga nieubłaganie biegnie z punku A – narodziny do punktu B – śmierć.

Rodząc się wychodzimy z „wiecznego domu”, posuwamy się w latach i cofamy się w stronę ” wiecznego domu”. Przykład z filmu Przypadek Benjamina Buttona świetnie oddaję pozory cofania się i rozwoju przyszłości. Mistycy opisują wędrówkę człowieka od narodzin do śmierci, wyjściem z domu i ponownym powrotem do Domu. Każde zawrócenie w drodze, po przysłowiowy klucz jest drogą na której czekają nas; nowe, spotkania, wyzwania i nowe przygody. Zwroty akcji bywają darem losu i jego błogosławieństwem, a zdarza się że (pozornie) przekleństwem. Nigdy nie wchodzimy nogą do tej samej rzeki. Nigdy nie spotkamy się z identycznymi sytuacjami podczas cofania i powracania. W przypadku retrogradacji Merkurego – jest tak samo. Zarówno cofanie się, jak i powrót, odbywają się przy innym układzie planet, ich aspektach. Nic dwa razy się nie zdarza. Paradoks. Stary człowiek u progu śmierci zdecydowanie zaprzeczy jakoby zmierzał do przodu, raczej powie, że doświadcza cofania się… w śmierć. Pozornie więc idziemy do przodu i pozornie się cofamy, i pozornie zatrzymujemy. Zawrócenie z obranego szlaku (chwilowe) odwrócenie się plecami, zamknięcia drzwi i wycofanie, cofnięcie czasu. Bywa, że jest błogosławieństwem. Wykorzystajmy nadarzającą się sposobność .