Andrzejki 2021 historia, wróżby, rytuały

Andrzejki 2021

DZIŚ ANDRZEJKI 😃 WIECZÓR WRÓŻB I DOBREJ ZABAWY.
Dziś andrzejki 2020, czas wróżb zwyczajowo i zabawy. To chyba jedyny czas w roku kiedy nikt nie kwestionuje – a czasem traktuje poważnie – wróżby – które na ogół są częścią zabawy andrzejkowej. Wszystko jak zwykle pracuje w naszej psychice, na zasadzie prostej sugestii; – a może, coś w tym jednak jest! Dzieje się tak w dwóch przypadkach – gdy wróżba wyjdzie na obiecująco , jest super, albo wręcz odwrotnie – wyjdzie dla nas niekorzystnie. Co robimy? Niby dalej się bawimy a wszystko wkładamy w zabobon i , że to tylko zabawa, ale gdzieś tam w jednej z szufladek w naszej głowie, pozostaje taka myśl, że co jeśli w tym – coś jest !
Skąd przywędrowały do nas wróżby andrzejkowe?
Historycy nie są do końca zgodni, jakie jest pochodzenie andrzejek.
Są tacy co wskazują Grecję jako kraj pochodzenia andrzejkowych zwyczajów, i podobieństwo słów Andrzej (Andress) oraz greckich słów aner, andros oznaczających męża i mężczyznę. Inni źródeł zwyczaju szukają w starogermańskim kulcie boga Frejra, bóstwa miłości i płodności.
Oczywiście andrzejki są związane z osobą świętego Andrzeja, czyli jednego z 12 apostołów i ucznia Jana Chrzciciela. Andrzej jako pierwszy głosił Ewangelię w Bizancjum, a następnie w Grecji, Abchazji i na wybrzeżach Morza Czarnego. Za swoje nauki został skazany na męczeńską śmierć na krzyżu.
A w na przykład Szkocji, gdzie święty Andrzej jest patronem, 30 listopada jest świętem narodowym.
W naszym kraju pierwsze wzmianki o andrzejkach pochodzą z XVI wieku, a dokładniej z 1557 roku za sprawą Marcina Bielskiego. Najbardziej popularne było lanie wosku, cyny lub ołowiu.
Andrzejki były obchodzone prawie we wszystkich regionach Polski, ale także poza granicami naszego kraju – w Niemczech, Szwajcarii, na Słowacji, w Czechach, Rosji, Rumunii, na Ukrainie i Białorusi oraz w krajach śródziemnomorskich.
Kiedyś andrzejki dotyczyły wyłącznie panien, które chciały się dowiedzieć, jak będzie wyglądał ich przyszły mąż. Kawalerowie z kolei obchodziły katarzynki.
***Dzisiaj wróżby andrzejkowe się dostosowały do zmieniających się życiowych okoliczności, i wróżyć można bardzo różnie, w zasadzie dowolnie, choć i tak dominującym zwyczajem jest lanie wosku przez klucz – do zimnej wody, i wróżenie z kształtu który „przypadkowo” się uformował. Tu akurat trzeba wykazać się bezwzględnie , choć odrobiną wyobraźni 😉
Tradycyjnie wróżby andrzejkowe, które są mi znane są z dzieciństwa, gdy oprócz kart do układania pasjansów , czy gry w remika, nie kojarzyły się z wróżbami andrzejkowymi, o kartach tarota, o runach, nie wspominając.

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

Wróżba a jakoby rzeczywistość była moja od zawsze gdzieś dybie na mnie los łaskawy.

1. Wróżba z pod poduszki.
– W wieczór andrzejkowy szykowało się karteczki z imionami wszystkich fajnych chłopców, na widok których czuło się „motylki w brzuchu”, wkładało pod poduszkę przed pójściem spać, a rano ciągnęło taki los i odczytywało imię bądź znak. Dodam, że prócz imion sympatii, należało umieścić pod podusią również, kartkę pustą, i kartę z krzyżykiem. Wyciągnięcie pustego losu nie było tragedią, oznaczało po prostu, że nie znamy jeszcze – prawdziwej miłości (żaden chłopak z wrzuconych imion na karteczkach nie ten) , gorzej gdy wyciągnęło się kartkę przekreśloną – z krzyżykiem, to mogło zwiastować – staropanieństwo ;D
A wtenczas była to prawdziwa TRAGEDIA. Stan zwany bycia zwyczajnie singlem – nie funkcjonował 🙃😉
2. Wróżba z pod poduszki – wersja uwspółcześniona, jeśli się nie jest panną na wydaniu, albo, interesuje nas coś zupełnie innego…
– Można przygotować dowolną tematykę wróżby. Na przykład coś z serii; praca, związki, odpowiedź na trudne pytanie, czy kocha, lubi, szanuje, czy ….. ? Pytań do poduszki ( ha) może być nieskończenie wiele, wystarczy sięgnąć do wyobraźni.
3. Lanie wosku przez dziurkę w kluczu.
– Bardzo prosta zabawa. Rozgrzewamy trochę wosku w garnku, szykujemy obok miskę z zimną wodą, oraz klucz.
Każdy zainteresowany nabiera trochę gorącego wosku na przykład na łyżkę z dziobkiem, czy kubeczek, i oczywiście stara się wylać ten wosk – przez tą dziurkę do miski z zimną wodą. Wosk stykając się z powierzchnią zimnej wody, oczywiście tężeje i tworzy rożne fantastyczne kształty, które (wszystko zależy od wyobraźni) interpretujemy – patrzymy na wzór, co nam przypomina, z czym kojarzy się dany kształt itp. Zazwyczaj jest przy tym sporo dobrej zabawy i śmiechu 🙂 a towarzysze zabawy mają niezły ubaw.
3. Wróżba z zapałek.
– Zapalamy dwie zapałki, czekamy aż dopalą się do połowy, kierujemy je tak, żeby były obok siebie. jedna z zapałek symbolicznie jest nami, a druga wymarzoną drugą połową. Patrzymy, czy zapałki skręcają ( pochylają) się w swoim kierunku, czy wręcz odwrotnie. Oczywiście, gdy „mają się ku sobie”, związek z człowiekiem, którego symbolizowała druga zapałka – dobrze rokuje.
4. Moje uwspółcześnione wróżby.
– Można ich wymyślać całe mnóstwo, ale najprostsze i najfajniejsze opiszę w skrócie.
– Wróżba z minerałów. Wkładamy do woreczka dwa kamyczki; czarny i biały, potrząsamy woreczkiem i losujemy jeden z nich.
*Czarny kamień symbolizuje tajemnice i niespodziewany obrót losu, oraz to, że jeszcze nie znamy, a nawet się nie domyślamy, że czeka nas coś fascynującego i nieznanego.
* Biały kamień symbolizuje pełną świadomość tego co planujemy, pomyślność, oraz jasność w każdej sprawie, czasem zbytnią pewność siebie, i powierzchowność.
– Wróżba z minerałów. Tym razem umieszczamy w woreczku wszystkie minerały które mamy w swojej kolekcji. Potrząsamy woreczkiem, i losujemy, oraz dajemy do wylosowania osobom które towarzyszą nam w zabawie.
* W zależności jaki minerał wybierzemy ( czytamy jego znaczenie w książce z minerałami, na przykład Magia Minerałów) na tym będzie się koncertował dla nas nadchodzący rok 2021.
– Wróżby z kart.
* Wybieramy jedną kartę na przykład z Tarota, kart anielskich, i przyglądamy się jej oraz interpretujemy dokładnie tak samo jak wylany wosk do miseczki z zimną wodą, bądź czytamy sentencje. W przypadku kiedy wylosowaliśmy kartę o bardzo negatywnym symbolicznym znaczeniu na przykład Diabła, Wieże, Wisielca , oczywiście dobieramy karty, aż do czasu, kiedy wróżba stanie się dla nas przejrzysta i czytelna. Oczywiście skorzystamy z sugestii innych osób które towarzyszą nam w zabawie.
* Zapisujemy wróżbę na karteczce. Karteczkę z wróżbą umieszczamy w białej kopercie, i zostawiamy w spokoju do 21 marca 2021 do dnia przesilenia wiosennego 😉 Wiosenny sabat dodatkowo wzmocni nasze andrzejkowe wróżby i intencje.
– Wróżba z run. Najlepszym rozwiązaniem będzie zestaw run wyrytych w minerałach , czy wygrawerowanych na drewienku, metalu, itp.
* Mieszamy runy w woreczku, poprzez energiczne potrząsanie i wybieramy jedną, maksymalnie do trzech run. Interpretujemy ich znaczenie na postawie książki, czy znajdujemy gotowca w sieci. Polecam książkę Magia Run.
Uwaga! Trzy wylosowane Runy – stają się naszym talizmanem w ciągu nadchodzącego roku!
5. Kolejnym andrzejkowym rytuałem może być odlewanie własnych świec intencyjnych. Możemy do tego celu użyć słoiczków, naczynek itp. Każdej świecy którą odlejemy w wieczór andrzejkowy – nadajemy znaczenie i kierujemy intencję, życzenie.
* Wieczorem zapalamy sobie zrobioną własnoręcznie świecę, i w zależności od czasu jej spalania – zrealizuje się i nasze życzenie. Gdy świeca odlewana w naczyniu będzie nam notorycznie gasła – życzenie intencja nie są realne, aby mogły być spełnione.
6. Wróżba z lustra. W pomieszczeniu w który znajduje się lustro, gasimy światło, a zapalamy trzy świece, w kolorze; fioletowym, różowym i czerwonym. Przez 5 minut (medytując) patrzymy w płomienie świec całkowicie skoncentrowani. Po upłynięciu czasu, spoglądamy w lustro, i to – co oczami wyobraźni zobaczymy w lustrze , jest naszą najbliższą przyszłością. Oczywiście przedtem – zadajemy pytanie i kierujemy je w stronę płonących na stoliku świec. Być może ….(cha) zobaczymy w lustrze czysty obraz samych siebie – i, oby tak było. Ale jeśli zobaczymy „coś”, „kogoś” innego dobrze to zapamiętajmy, albo jako – dobrą radę, albo jako przestrogę, aby takim nie być, czy się wystrzegać !
***********************************
Jeśli nie bardzo chce nam się wróżyć, przynajmniej zadbajmy od dobrą zabawę, humor, i zapalmy dziś dużo świec, oraz kadzideł.
– Palo santo
– Kadzidło różane
– Mirra
– kardamon
– Bazylia
Kolory świec? Dziś dzień Słońca. Palimy wszystkie odcienie złota, żółte, miodowe, pomarańczowe i czerwone – jak zachód i wschód słońca.
Tegoroczny wieczór andrzejkowy przypada prawie podczas pełni Księżyca w Bliźniętach, w znaku Merkurego, który jest posłańcem bogów, ale i niezłym kawalarzem i spryciarzem, możemy otrzymać całkiem fajne wróżby 😉 dobrze się bawić, zwłaszcza że aspekty dziś na prawdę korzystne ❤️
Merkury pomoże spędzić andrzejki aktywnie, na rozmowach, spotkaniach z przyjaciółmi, nawet jeśli – tylko zdalnych internetowych, czy telefonicznych pogawędkach, na tak zwanych domówkach, przed telewizorem, i z dobrą książką. Będzie fajnie.
Przypominam, że jutro pełnia, ale to już temat na inny post.
🌞 Życzę udanych andrzejek, przesyłam dużo pozytywnej energii 🙂