MERKURY się cofa od 3 grudnia do 23 grudnia.

MERKURY << w retrogradacji >> ( 3 grudnia do 23 grudnia)

Wsteczny cykl Merkurego, który pojawia się trzy razy w roku przez około trzy tygodnie za każdym razem jest inaczej interpretowany – bo dotyczy innej dziedziny życia. Tym razem wycofuje się ze znaku Strzelca (w kierunku Skorpiona).
Retrogradacja Merkurego choć jest złudzeniem, to trafnie odzwierciedla funkcje ludzkiego umysłu i jego postrzeganie rzeczywistości i czasu;

„A potem sam się znajdzie powód,
By zwątpić, czy to się opłaca,
Znajdziemy powód, by odchodzić
I sto powodów, żeby wracać.”
(Artur Andrus)

Mentalne pogonie męczą, połączenia się psują, zrywają, albo szwankują. Przyspieszanie, kiedy pora zawracać – męczy, gdy dodatkowo na drodze stoi „ciężki” Saturn. Nieubłagane spotkanie z Czasem ( Kronos) i wytrzymałością w obliczu potrzeby natychmiastowego działania – rodzi frustracje. Nie warto startować samemu w zawodach. Opozycja Mars (akcja) i Uran (wywrotowa) pcha do zbyt szybkich i nie przemyślanych posunięć. To nie czas na zrywanie (choć kusi), lecz na przygotowanie się do ważnych konstruktywnych posunięć i zmian na potem.
Podczas gdy Merkury się cofa w znaku Strzelca, warto również się wycofać (choć Strzelcowemu temperamentowi przychodzi to z wielkim trudem). Nadrabiać zaległości, wybrać się w podróż ale, wyłacznie dla przyjemności. Zrealizować zaległe urlopy, wycieczki, zaserwować sobie zwiedzanie zabytków, świętych miejsc, odwiedzić znajomych, przekopać księgozbiór, wynieść część do antykwariatu, zostać dłużej za granicą, nie zwalniać się z pracy , nie zmieniać mieszkania na nowe, na świąteczną choinkę odświeżyć stare ozdoby – po babci i dziadku, oddać samochód do warsztatu, a mieszkanie do renowacji oraz starą komodę i fotel.
Dla osób uczących się i studentów rada by nadrabiać zaległości odkopać stare materiały z poprzednich szkół, uzupełnić dokumenty, odebrać to co się pożyczyło. W biznesie odkopywać stare dobre pomysły i przygotowywać się do ich wdrażania – dopiero po nowym roku. Spieszyć się, ale – powoli – stopniowo.

Okres wsteczny Merkurego najlepiej jest wykorzystać jako czas do wewnętrznej refleksji. Nie do nowych decyzji lub nowych biznesplanów, czas jest idealny do refleksji nad bieżącą sytuacją. Najlepiej po cichu obserwować swój wewnętrzny proces podczas wstecznego ruchu Merkurego i kontynuować dotychczasowe plany. Zadać pytanie: Gdzie zmierzam w swoim życiu w tym szczególnym momencie? Następnie próbować iść naprzód z nowymi kierunkami dopiero po tym, jak Merkury ruszy bezpośrednio do przodu, a być może nawet o dwa tygodnie później, gdy Merkury opuści swój wsteczny cień …. I faktycznie już będzie na prostym kursie.
Merkury zawraca w stronę Saturna aby na chwile wejść z nim w koniunkcję. Paradoksalnie więc pomimo pełni Księżyca możemy zachować spokój w obliczu emocjonalnych napięć i frustracji.
Saturn jest planetą ograniczeń, ograniczeń i mistrzostwa i spędza około dwóch i pół roku w każdym znaku. W okresie kiedy Saturn jest w Strzelcu skupia się na żmudnym wyjaśnianiu własnych przekonań, moralności i osobistej filozofii. Test wiary, może być trudny w miarę pojawiania się pytań dotyczących życia i miejsca we wszechświecie. Umysł rozwija się dzięki głębokiemu zaangażowaniu w doświadczenie.
Merkury w połączeniu z Saturnem (koniunkcja)
To silna mieszanka energii reprezentowanych przez te dwie planety – zwłaszcza podczas wejścia Merkurego w okres retrogradacji.
Merkury jest planetą komunikacji, a Saturn jest planetą ograniczeń i struktury. Ze związku Saturna z Merkurym umysł rodzi oporność na wyrażanie nowych myśli. Może to być czas, kiedy energia mentalna jest nieco stłumiona. Za to idealny to czas na intensywne skoncentrowanie się na jednym kursie. Podjęcie ważnej życiowej decyzji i dopracowanie projektu do perfekcji. Konsekwencja, introspekcja, i czas, to ważne idee odpowiedzialności i obowiązku które są obietnicą przyszłego sukcesu w każdej sprawie.