KSYLITOL ŹRÓDŁO SŁODYCZYZDROWIA

Na prawdę wart żeby nim słodzić !

Ksylitol co to takiego ? Nie którzy sądzą, że w związku z tym że nazywają Ksylitol – słodzikiem – jest on produktem sztucznym. Nic bardziej błędnego. Jest to słodzik z nazwy, bez dodatkowego posmaku goryczki jaki ma dla przykładu coraz popularniejsza Stewia (dla mnie idealny dodatek do Yerby), czy innych posmaków kłócących się z naszym podniebieniem. Ksylitol jest słodki jak cukier tradycyjny, smaczny, ma nawet – według mnie smak lepszy od tradycyjnego cukru z buraków czy trzciny, dodatkowo o wiele mniej kalorii, i jest zdrowym produktem, a nawet w niektórych przypadkach – zbawiennym, np. bardzo korzystnie wpływa na uzębienie. A któż z nas nie chce mieć zdrowych zębów do końca życia i pięknego uśmiechu …?

brzoza

Nazywany jest zdrowym cukrem i naturalnym słodzikiem. Cukier brzozowy, inaczej ksylitol, ma taki sam smak i konsystencję co zwykły cukier. Odkryto go pod koniec XIX wieku – obecnie przeżywa renesans popularności. Wskazany jest dla diabetyków, osób odchudzających się, chorych na grzybicę, osteoporozę, a także w profilaktyce różnych schorzeń.
Ojczyzną ksylitolu jest Finlandia. Najczęściej uzyskuje się go z drzewa brzozy, choć występuje również w niektórych owocach (np. jagodach), kolbach kukurydzy, grzybach. Nie fermentuje w przewodzie pokarmowym; organizm przetwarza go powoli przy minimalnym udziale insuliny, dlatego cukier brzozowy ma kilkanaście razy niższy indeks glikemiczny od cukru .
Ma też od niego dwukrotnie mniej kalorii, mimo że jest równie słodki – poleca się go zatem zwłaszcza diabetykom i osobom, które dbają o linię, szczególnie że spożywanie ksylitolu zmniejsza łaknienie cukru. Cukier brzozowy na długo zapewnia uczucie sytości.
A to bardzo ważne.
Kawa wypita z Ksylitolem na prawdę syci i powoduje wrażenie zjedzenia ciastka z kawą, a nie wypicia kawy z mlekiem 🙂

KSYLITOL

KSYLITOL MA BARDZO DŁUGĄ LISTĘ ZALET

W zasadzie wad – nie dostrzegam, poza ostrożnym początkowym włączaniem go do swojej diety. Ponieważ za nim nasz układ pokarmowy i jelita przyzwyczają się do jego zbawiennego działania, Ksylitol może powodować, że … będziemy częściej korzystać z toalety, ale to szybko mija, i można tego uniknąć gdy na początku nie przekroczy się dawki około 4 łyżeczek do herbaty.

W przeciwieństwie do zwykłego cukru ksylitol działa bakteriobójczo!
Dlatego wpływa na wzmocnienie odporności organizmu. Likwiduje zapalenie dziąseł i ma działanie przeciwpróchnicze – potwierdziła to amerykańska Agencja Żywności i Leków. Wskazany jest jako źródło energii dla osób po wysiłku fizycznym. Ponieważ zwiększa przyswajanie wapnia, po cukier brzozowy powinny sięgać kobiety zagrożone i dotknięte osteoporozą. Wieloletnie obserwacje potwierdzają, że ksylitol wpływa na poprawę ogólnej kondycji metabolicznej organizmu.
Łyżeczka ksylitolu ze smakiem rozpuszczona w ustach powoduje że wszystkie bakterie po prostu giną. Dlatego, ksylitol wykorzystuje się jako słodki dodatek w profilaktyce i dodaje się do płynów do płukania zębów.

Ksylitol to także środek na szkodliwe bakterie jelitowe (głównie Helicobacter pylori).
Pomaga przy problemach z wypróżnianiem i w leczeniu zakażenia jamy ustnej drożdżakowcami z rodzaju Candida.
Jest skuteczny przy „zajadach” w kącikach ust. Odświeża oddech.

Stwierdzono, że ksylitol ma nawet właściwości opóźniające proces starzenia

Więc słodząc napoje i inne potrawy Ksylitolem – młodniejemy 🙂

Co ciekawe, ksylitol wytwarza się sam w organizmie człowieka – w ilości ok. 15 gramów dziennie – w procesach trawienia z różnych źródeł pokarmu. Jako dodatek do żywności rozpoznamy go po symbolu E967.
Dodaje się go do deserów, gum do żucia, cukierków, dżemów, sosów, wyrobów cukierniczych (głównie z kakao), musztard. Znajdziemy go też w kremach do smarowania pieczywa, likierach czy mrożonych rybach.

Prowadzone na przestrzeni lat badania potwierdzają, że ksylitol jest najlepszym zamiennikiem cukru, który dobrze wpływa na zęby. Pozytywne skutki jego spożywania można zaobserwować już po ok. 10-15 dniach od pierwszego spożycia.

W stałej sprzedaży w Alchemiku, w różnych wagach, od 250 g do 1 kg, i w sklepie internetowym >>

Ksylitol
http://alchemik-twojezdrowie.pl/ksylitol-cukier-brzozowy-cu…