ORKISZ źródło młodości zdrowia i siły witalnej

Orkisz

„Orkisz to najlepsze zboże, jest on ciepły i tłusty, i mocny, i łagodniejszy niż inne gatunki. Temu, kto go je, daje dobre mięśnie i dobrą krew i wywołuje w duszy człowieka pogodę i radość. Orkisz jest zawsze dobry i łagodny niezależnie od postaci, w jakiej go spożywamy, czy to w chlebie, czy w innych potrawach”
– uważała przeorka klasztoru Benedyktynów, Hildegarda z Bingen, wizjonerka i uzdrowicielka.

Jeśli ktoś nie próbował jeszcze kalafiorków, pieczarek, czy placuszków w cieście z mąki orkiszowej – to nie wie co stracił. Są pyszne. A oprócz tego że są pyszne, mąka orkiszowa to nie tylko smak, ale i źródło zdrowia. Od teraz w stałej ofercie naszego sklepu.
PYCHA
Orkisz spokojnie można nazwać praźródłem zdrowia. Ziarnem młodości i naturalnym źródłem piękna i zdrowia; włosy, skóra, idealna waga.
Zawiera bowiem białka, błonnika pokarmowego, fitosteroli, szeregu witamin (A, E, D) i składników mineralnych (cynk, miedź, selen). Oprócz tego zawiera kwas linolenowy wpływający korzystnie na liczne funkcje naszego organizmu. Spożywanie produktów orkiszowych może się przyczynić np. do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.

Ale nie tylko.

Bo chroni przed infekcjami o podłożu bakteryjnym, ponieważ zawiera rodanid, naturalną substancję która wykazuje właściwości przeciwbakteryjne – a więc idealny składnik diety na nadchodzącą jesień i zimę.
Dieta orkiszowa wzmacnia i regeneruje narządy w organizmie oraz poprawia funkcjonowanie wszystkich układów. Ponadto orkisz wzmacnia narządy zmysłów, wspomaga chorych po zawale serca i jest wskazany dla niedożywionych, wyczerpanych osób. Kleik z orkiszu jest doskonały dla chorych na cukrzycę, gdyż zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę i przyspiesza przemianę materii. Kaszka z orkiszu obniża cholesterol, zapobiega kamicy żółciowej, ma dużo białka i błonnika.
Czym jest orkisz?
Jest to Jęczmień tzw. dwurzędowy występuje jako podgatunek pszenicy – znany i ceniony od czasów starożytnych, kiedy był powszechnie uprawiany.
Już Izraelici uprawiali go na Dalekim Wschodzie, a Rzymianie i Germanie w Europie. Uważany był za źródło siły, chętnie zjadany był przez gladiatorów i zawodników igrzysk.
Wiek XII to czas rozpropagowania orkiszu, a wszystko dzięki mniszce Hildegardzie z Bingen. Wychwalała ona zdrowotną moc orkiszu, który według niej działa natłuszczająco i rozgrzewająco. 

mąka orkiszowa Mąka orkiszowa

ZE STRONY PRODUCENTA :

Mąka orkiszowatyp 2000 (razowa) może być stosowana do wypieku chleba, ciast, naleśników i placków, klusek, pierogów, do zagęszczania zup i sosów.

Orkisz jest to starożytny gatunek zboża, w czasach rzymskich był posiłkiem gladiatorów i zawodników igrzysk. Obecnie jest odkrywany na nowo dzięki ogromnym korzyściom dla zdrowia. Fachowo, orkisz zalicza się do podgatunku pszenicy zwyczajnej (Triticum spelta), ale oferuje więcej pozytywnie wpływających na nasz organizm składników niż zboża innych odmian. Orkisz posiada szereg różnych składników odżywczych, takich jak: nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, witaminy A, E, D, B1, B2, B6, PP oraz żelazo, magnez, fosfor, wapno i cynk. Jest bogatszy w białko i błonnik niż pszenica zwyczajna.

 • Najważniejsze zalety pszenicy orkisz:
  – Dzięki znacznej ilości błonnika orkisz jest lekkostrawny i łatwo przyswajalny, pomocny w leczeniu problemów żołądkowych
  – Zwiększa odporność, regeneruje organizm.
  – Ma właściwości rozgrzewające i dobrze wpływa na krążenie krwi
  – Obniża poziom cholesterolu.
  – Zawiera gluten dobrze przyswajalny przez nasz organizm, często dobrze tolerowany przez bezglutenowców.
  – Zapobiega kamicy żółciowej.
  – orkisz zawiera 50% więcej białka niż pszenica zwyczajna, więc jest idealny dla wegetarian.
  – Niski indeks glikemiczny oznacza, że nadaje się do osób cierpiących na cukrzycę (węglowodany rozkładają się wolniej i nie podnosi poziomu cukru we krwi, tak drastycznie jak mąka biała) stanowi znakomite pożywienie dla pacjentów poddawanych intensywnej opiece medycznej, wcześniaków i chorowitych niemowląt
  – jest pomocny w leczeniu chorób wątroby i nerek.
  Orkisz nie dość, że jest zdrowy, to jednocześnie smaczny – ma słodkawy, orzechowy posmak.

Mąkę orkiszową można kupić w naszym sklepie stacjonarnym Alchemik Ziołowy Raj i w sklepie internetowym TUTAJ  albo klikając w któreś ze zdjęć powyżej.