Sposób na odchudzanie. Szałwia Hiszpańska – nasiona Chia

Są bardzo smaczne, odchudzają, zapobiegają starzeniu, wzmacniają procesy umysłowe, a fizycznie cały organizm, poprawiają sprężystość skóry, gęstość włosów, powodują konkretną i odczuwalną sytość, normalizują ciśnienie krwi i odtruwają organizm, oraz bardzo korzystnie wpływają na pracę serca i podczas długotrwałego wysiłku psychicznego i fizycznego, zapobiegają depresjom, i posiadają wiele innych zastosowań. Zjadanie ich jest łatwe, nie wymaga specjalnego znęcanie się nad sobą – bo zdrowe – to trzeba. Po prostu zjada się Chia z przyjemnością; ja dodaję nasionka do sałatek, jogurtu, musli…. albo jem wprost z łyżeczki i chrupię sobie – przeżuwam

Różne rodzaje szałwii. Różne zastosowania.
Szałwia Hiszpańska, czyli, pyszne, zdrowe – nasionka Chia, którym poświęcony jest ten post, ale to za chwilę.

Przy okazji w wielkim skrócie wspomnę i o innych odmianach – gatunkach – szałwii które z powodzeniem stosuję.


Jest sporo gatunków szałwii, ta najpopularniejsza, to znana szałwia lekarska, potem (może mniej znana) biała szałwia (magiczne zioło), którą spala się w formie kadzidła i okadza dymem pomieszczenia, kościoły, ludzi, w celu oczyszczenia i pozbycia się niekorzystnych energii, wibracji itd. Oraz w celu do-energetyzowania własnej przestrzeni; domu, w pracy w sypialni. Białą szałwię stosuje się również w różnych rytuałach. Oprócz szałwii lekarskiej i białej posiadamy w sprzedaży Szałwię Czerwoną, którą stosuje się w chorobach układu krążenia, miażdżycy, jako środek zapobiegawczy i leczniczo w udarach mózgu, a także w schorzeniach wątroby i nerek, jest uważana w medycynie chińskiej za jeden z najskuteczniejszych środków w zapobieganiu i zwalczaniu wielu chorób..Kolejną szałwią jest – Szałwia Hiszpańska, czyli popularne, bardzo smaczne i zdrowe nasionka Chia, które mam przyjemność zjadać od kilku dni
Nasionka są bardzo smaczne, w zasadzie można by je było jeść łyżkami, jak mak do ciasta, ale oczywiście, jak ze wszystkim, trzeba uważać żeby nie przedawkować! (rewolucja w jelitach murowana)

Dokładnie i wyczerpująco opisuje działanie Szałwii Hiszpańskiej książka pt; Dieta Aztecka, Boba Arnota, po którą sięgnęłam w zasadzie w odwrotnej kolejności – najpierw zajadając się nasionami Chia.

Dieta Aztecka

Ile korzyści dla nas ma Szałwia Hiszpańska a zwłaszcza jej nasiona Chia?
(fragment książki „Dieta Aztecka”) Warto przeczytać!

Nasiona chia (szałwia hiszpańska) należą do tzw. super-żywności. Są małe, niepozorne, lecz zawierają wiele składników odżywczych, w tym największą zawartość dobroczynnych omega-3 niż jakakolwiek inny rodzaj zdrowej żywności!

1. Sposób na odchudzanie.

Te małe, niepozorne nasiona chia stanowią podstawę tzw. diety azteckiej. W Polsce jeszcze mało kto o niej słyszał, lecz w Stanach jest coraz bardziej popularna. Jednym z największych popularyzatorów diety azteckiej jest Bob Arnot – lekarz, pisarz, entuzjasta fitness i sportów wytrzymałościowych. W książce „Dieta aztecka. Odchudzająca moc cudownych nasion chia” opisuje swoje doświadczenia w zrzucaniu wagi oraz podaje dokładne wskazówki w jaki sposób dawkować nasiona chia, aby uzyskać odchudzający efekt.

2. Duża koncentracja składników odżywczych w niewielkim nasionku.

Pisząc o nasionach chia, podkreśla się, że zawierają bardzo wysokie stężenie omega-3, protein i błonnika. Lecz to nie wszystkie dobroczynne składniki, w które obfitują te niewielkie nasionka. W ich składzie znajdziemy również wapń, żelazo, magnez, selen, witaminy E, B1, B3.

Nasiona chia zawierają:

8 razy więcej omega-3 niż hodowlany łosoś atlantycki, czyli więcej niż jakikolwiek inny rodzaj zdrowej żywności,
6 razy więcej wapnia niż mleko,
3 razy więcej żelaza niż szpinak,
2 razy więcej błonnika niż otręby,
15 razy więcej magnezu niż brokuły,
4 razy więcej selenu niż len
Koktajle owocowe lub warzywne w połączeniu z nasionami chia stanowią jedne z najbardziej odżywczych posiłków na świecie!

3. Źródło siły życiowej.

Nastiona chia odpowiednio wkomponowane w dietę zapewniają „zastrzyk energii”, ponadto stabilizują poziom cukru we krwi, obniżają poziom LDL („złego” cholesterolu), wysokie ciśnienie, poziom szkodliwych trójglicerydów oraz wagę ciała. Redukują również stan zapalny w ciele (stan zapalny jest odpowiedzialny za połowę wszystkich chorób serca i wielu innych schorzeń).

4. Popularny naturalny „dopalacz” stosowany przez zawodowych sportowców.

Chia była zwana „pokarmem dla biegaczy” – wzmacniała azteckich wojowników podczas ich długich wypraw i częstych bitew. Współczesne odkrycia naukowe oraz publikacja książki Christophera McDougalla Born to run [Urodzeni biegacze] wprawiły w zdumienie większość sportowców wytrzymałościowych. W powyższej książce zostały opisane możliwości Indian Tarahumara z Miedzianego Kanionu w Meksyku. Jadali oni niemal wyłącznie nasiona chia a pokonywali ogromne odległości – do trzystu dwudziestu kilometrów – z łatwością biegnąc bez przerwy!

5. Nie zawierają glutenu.

Osoby będące na diecie bezglutenowej mogą dodawać bez obaw chia do niemal każdego posiłku: sałatek, koktajli, zup, kasz, bezglutenowych ciast, chleba, naleśników.
Cena nasion 250 g to 39 zł (w moim odczuciu bardzo wydajna)
Książka pt. Dieta Aztecka, dostępna w sklepie stacjonarnym i internetowym – nasionka Szałwii Hiszpańskiej również