Yerba Mate czyli ostrokrzew paragwajski druga odsłona

Mamy do zaproponowania spory wybór oryginalnej Yerba Mate wraz z akcesoriami. Próba ogniowa z nowym produktem w Alchemiku powiodła się w pełni i w cale nie jestem zdziwiona zamawiając dziś kolejną duża porcję najlepszego Yerba (Zioła). Całkiem możliwe że jeszcze pod koniec tego tygodnia a najpóźniej na początku przyszłego dotrze do nas ponad 120 gatunków Yerba Mate 🙂

Poniżej tylko kilka z wybranych gatunków;

Akcesoria i naczynia

Czym jest herbatka nazywana Yerba Mate.

Nazwa „Yerba Mate” ma swoje pochodzenie w języku łacińskim i w języku keczua.

Powstała w wyniku modyfikacji łacińskiego słowa „herba” (zioło) i słowa zaczerpniętego z języka keczua – „mati” (naczynie). Yerba Mate nazywana jest również „herbatą paragwajską”, ponieważ do jej produkcji wykorzystuje się liście i gałązki z ostrokrzewu paragwajskiego, których zastosowanie znane jest już od wieków. Od dawna popularna jest w Argentynie, Paragwaju, Urugwaju, czy też w Brazylii. Pierwszymi degustatorami yerba mate byli Indianie Guarani, którzy jako pierwsi sporządzali napar z pokruszonych listków i gałązek yerba mate. Były to jeszcze czasy przed kolonialne kiedy yerba mate stała się częścią tamtejszej kultury.

Nazwa „Yerba Mate” ma swoje pochodzenie w języku łacińskim i w języku keczua. Powstała w wyniku modyfikacji łacińskiego słowa „herba” (zioło) i słowa zaczerpniętego z języka keczua – „mati” (naczynie).
Yerba Mate nazywana jest również „herbatą paragwajską”, ponieważ do jej produkcji wykorzystuje się liście i gałązki z ostrokrzewu paragwajskiego, których zastosowanie znane jest już od wieków. Od dawna popularna jest w Argentynie, Paragwaju, Urugwaju, czy też w Brazylii.
Pierwszymi degustatorami yerba mate byli Indianie Guarani, którzy jako pierwsi sporządzali napar z pokruszonych listków i gałązek yerba mate. Były to jeszcze czasy przed kolonialne kiedy yerba mate stała się częścią tamtejszej kultury.

Yerba Mate to ostrokrzew paragwajski, który rośnie na plantacjach w Ameryce Południowej. Ze względu na ściśle określony rodzaj ziemi oraz klimat niezbędny do jej uprawy, Yerba Mate hoduje się jedynie na terenach Ameryki Południowej.yerba mate

Yerba Mate występuje w 2 formach:

 • w wersji klasycznej z listkami i patykami (Yerba Mate elaborada con palo)
 • z samymi listkami czyli (Yerba Mate despalada) – jest to najmocniejsza postać Yerba Mate.

Historia Yerba Mate

Yerba Mate to odkrycie plemienia IndianGuarani, które zamieszkiwało dorzecze rzeki Parna. Guarani używali Yerba Matejako środek, który zwalczał uczucie głodu, likwidował zmęczenie i poprawiał kondycję fizyczną. Pierwszymi osobami, które rozpowszechniły Yerba Mate na szerszą skalę byli Jezuici, którzy w XVII wieku dotarli do plemienia Guarani i odkryli, że roślina przez nich używana ma niezwykłe działanie. Jako pierwsi założyli plantacje Yerba Mate i rozpoczęli jej sprzedaż.

Obecnie Yerba Mate stanowi napój narodowy w krajach Ameryki Łacińskiej. Najbardziej popularna jest w takich krajach jak Argentyna, Brazylia i Pragwaj. Tam też znajdują się najwięksi producenci Yerba Mate. Od kilku lat Yerba Matezdobywa także coraz większe grono zwolenników na pozostałych kontynentach, w tym w Europie (m.in. w Polsce).

Jak przygotować Yerba Mate?

instrukcja2

Yerba Mate tradycyjnie przygotowuje się w specjalnych naczyniach o nazwie „matero„.Matera mogą być wykonane z owocu tykwy, drewna (np. Palo Santo), gliny lub porcelany. W niektórych rejonach Ameryki Łacińskiej Yerba Mate pije się także z tak zwanej guampy, szczególnie w rejonach Paragwaju, która wykonana jest z rogu bawoła.
Do naczynia wsypuje się dużą porcję suszu, minimum połowę naczynia. Susz zalewa się wodą w w temperaturze max. 80 C. Uzyskany napar zalewa się wodą wielokrotnie (6-7 razy)

Yerba Mate sączy się przez specjalną rurkę o nazwie bombilla zakończoną sitkiem lub spiralą, dzięki którym liście i patyki Yerba Mate nie dostają się do ust. Bombillewykonane są najczęściej z różnych rodzajów metalu: metalu niklowanego, stali nierdzewnej, z alpaki (tzw. „Nowego Srebra”), ze srebra, a nawet ze złota.

Właściwości i działanie Yerba Mate

 • podnosi poziom energii,
 • naturalnie pobudza ciało i umysł,
 • likwiduje objawy zmęczenia, rozluźnia,
 • podnosi sprawność fizyczną, intelektualną, poprawia koncentrację,
 • zwiększa zdolność odpornościową organizmu,
 • niweluje uczucie głodu, dlatego stanowi doskonałe uzupełnienie kuracji odchudzających
 • reguluje przemianę materii, ułatwia trawienie pokarmów, odbudowuje zniszczone tkanki żołądka i jelit,
 • stymuluje osłabiony, zmęczony system nerwowy, likwiduje podenerwowanie
 • Yerba Mate jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Zawiera:
 • witaminę A (konieczną do prawidłowego wzrostu, uodparniającej organizm przeciw infekcjom, polepszającą wzrok)
 • witaminę B1 (niezbędną do utrzymania prawidłowego stanu układu nerwowego, ułatwiająca trawienia)
 • witaminę B2 (wzmacniającą włosy),
 • witaminę C (środek antytoksyczny, wzmacniający zęby, zwiększający ilość czerwonych krwinek),
 • żelazo (konieczne do utrzymania normalnego poziomu sprawności fizycznej),
 • sód, potas, wapń, magnez.

(tekst znaleziony sieci)