Yerba Mate pierwsza odsłona

Yerba Mate

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich fanów Yerba Mate Może dla tych którzy nie zetknęli się z jej cudownym działaniem krótkie wyjaśnienie czym jest ów tajemnicza ziołowa substancja do której picia używamy niezwykle dziwnej na pierwszy rzut oka łyżki zakończonej koszyczkiem z dziurkami ,urządzenia zwanego Bombillą, która w gruncie rzeczy jest metalową słomką, bardzo często posrebrzaną lub pozłacaną. Niektóre bombille są wykonane z czystego złota, srebra lub innego szlachetnego metalu. Takie też możecie nabyć u nas 🙂

Może teraz trochę o działaniu bo dla niewtajemniczonych może być to „czarna magia” 

W telegraficznym skrócie…. 

*Yerba Mate to wysuszone liście ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex Paraguariensis). Jest to odkrycie Indian z plemienia Guarani. W dzisiejszych czasach jest tradycyjnym napojem Ameryki Południowej (Argentyna, Paragwaj, Brazylia, Urugwaj), jednak dzięki swoim właściwościom staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, także u nas w Polsce.

DZIAŁANIE :
– Mate zawiera teinę, czyli koffeinę w ilości od 0,8 do 2,4%, przeciętnie 1,3%, czyli podobnie jak dobra kawa. Mate posiada również teofilinę i teobrominę w ilości 0,065-0,5%. Istotnymi leczniczo składnikami są także tanina (15-16%), flawonoidy, olejek eteryczny, saponiny, kwas chlorogenowy, kwas kawowy, terpeny, furanony, laktony, witaminy (B1, B2, C, karotenoidy), pyrrole (pirole) i pirazyny. Koffeina w ostrokrzewie paragwajskim nosi nazwę synonimową “mateina”. Herbata sporządzona z ostrokrzewu paragw. nazywa się “mate”.
Herbata Mate działa niewątpliwie psychostymulująco.

Poprawia samopoczucie, podnosi wydolność fizyczną i psychiczną, co było wykorzystywane od dawna przez Indian zamieszkujących Amerykę Południową. Mate leczy również biegunkę i zaburzenia trawienne, znosi wzdęcia. Ułatwia zapamiętywanie, uczenie się i odtwarzanie zapamiętanych informacji.

Wzmaga błyskotliwość. Zwiększa działanie leków przeciwbólowych, np. ibuprofenu, paracetamolu, salicylanów, fenacetyny, antypiryny. Doskonale współdziała z trawką cytrynową i z cytryńcem chińskim, który również możecie zaopatrzyć się w naszym sklepie  Można ja łączyć z liśćmi miłorzębu, kwiatami arniki, zielem przęśli, dziurawca i magnezem (najlepiejpreparaty zawierające magnez z witaminą B6). Trawka cytrynowa, skórka cytrynowa i lemonka wymieszane z mate.

– Spożywanie Yerba Mate szczególnie korzystne jest przy odchudzaniu, zawiera wiele substancji odżywczych, zwiększa odporność organizmu. W przypadku diety picie yerba mate powoduje uczucie sytości, które ogranicza w sposób skuteczny tak częste objadanie się szczególnie wieczorem.

– Wspaniale reguluje przemianę materii co pozwala oczyścić organizm z nagromadzonych w ciągu dnia toksyn. Odbudowuje zniszczone tkanki żołądka i jelit. Łagodzi problemy żołądkowe u osób wrażliwych na dodatki w żywności, które mogą niejednokrotnie wpłynąć negatywnie na samopoczucie.

– Wykorzystywana jest w medycynie jak stymulator Centralnego Ośrodka Nerwowego, co powoduje , że organizm zmęczony i osłabiony podatny na podenerwowanie łagodnie się wycisza bez uszczerbku na koncentracji gdyż nie powoduje senności.

CO ZAWIERA YERBA MATE I DLACZEGO WARTO JĄ PIĆ ?

– z grupy ksantyn – MATEINY, które stymulują Centralny Układ Nerwowy (pobudzają), nie powodując uzależnienia
witaminę A (konieczną do prawidłowego wzrostu, uodparniającej organizm przeciw infekcjom, polepszającą wzrok)
witaminę B1 (niezbędnej do utrzymania prawidłowego stanu układu nerwowego, ułatwiająca trawienia)
witaminę B2 (wzmacniającą włosy),
witaminę C (środek antytoksyczny, wzmacniający zęby, zwiększający ilość czerwonych krwinek),
żelazo (konieczne do utrzymania normalnego poziomu sprawności fizycznej),
sód, potas, wapń (wzmacniające kości i zęby),
magnez , krzem, fosforany, siarkę, kwas chlorowodorowy, chlorofil, cholinę, inozytol.

Poniżej tylko niektóre rodzaje i mieszanki jakie możecie u nas nabyć wraz z naczyniem i orginalną bombillą