Zioła – domena mądrych kobiet

Zioła – wiedza mądrych kobiet

Już w zamierzchłych czasach bywało, że zbieranie i wykorzystywanie w leczeniu pewnych roślin było domeną mądrych kobiet – zielarek. Matki rodów i strażniczki domowego ogniska były także strażniczkami życia. Dla otoczenia ważne było nie tylko – co było ich naturalną misją – rodzenie dzieci, przygotowanie jadła, wzajemna pomoc przy porodach, ale także wykorzystywanie ich doświadczenia w mądrym stosowaniu ziół ich leczniczej i odżywczej właściwości. Wiadomo, że zielarki swą wiedzę czerpały nie z książek, lecz z ustnych przekazów przodków, a te były przecież trwałą cząstką ich codziennego życia. Rośliny, zwierzęta i ludzie tworzyli trwały stosunek pokrewieństwa i zależności. Dzięki takiemu układowi powstały rozmaite formy sztuki leczenia, żywienia i powtarzalne rytuały lecznicze.

Od każdej zielarki promieniowała szczególna i niezwykła radość życia. Wzbudzało to uwagę i podejrzenia religijnych zwierzchników, co powodowało, że uznawano je również za czarownice. Widziano w nich siedlisko diabła, który przybrał postać kobiety, a to było wystarczającym powodem, by wiele z nich skończyło życie na stosie. Mimo to ich wiedza o ziołach jest do dzisiaj dziedziczona z pokolenia na pokolenie. Stała się tak interesująca i cenna , że w pismach wnet podkreślili to także uczeni mężowie, jak na przykład sławny Paracelsus, który sam o sobie pisał, że jest „uczniem mądrych czarownic”. Ustne podania o ziołach i roślinach leczniczych były skrzętnie zapisywane przez mnichów i mniszki, jedną z nich była słynna przeorysza Hildegarda von Bingen, która napisała także. „Naturalne dzieje roślin leczniczych”

Rośliny wyrażają bieg przemian w przyrodzie, praw kosmosu i ich wpływ na ludzi. Sygnalizują pory roku, zmiany pogody, klasę gleby, jej najlepsze miejsca na uprawę roślin. Pracom związanym z siewem i zbiórką roślin leczniczych towarzyszyły często szczególne rytuały ( na przykład łączone z fazami księżyca).

Rośliny ofiarowywały ludziom nie tylko pokarm, służyły nie tylko do wyrobu płótna na odzież, czy włókien na inne potrzeby, ale dzięki ich różnorakim właściwościom pomagały leczyć także różne dolegliwości. Dzisiaj, niestety zatraciliśmy niemal całkowicie wobec roślin szacunek oraz respekt.

Przed wejściem do naszych domów często rosną różne rośliny, a każda z nich ma inne cechy i właściwości. Niektóre pozytywnie wpływają na bujniejszy rozwój okolicznej zieleni, inne zaś utrudniają jej wzrost.  Nic dziwnego więc, że to, co wypromieniowują rośliny, a także ludzie , od prapoczątków świadczyło o ich wzajemnym podobieństwie. Niepohamowana energia dmuchawca , cicha, wrażliwa rumianku, rozpustna słoneczność dziurawca, chłodna urodziwość cykorii , albo ziemistosiny, ale jakby wbrew temu delikatnie zakwitający żywokost – to wszystko jest w dzisiejszej i dawnej symbolice astrologicznym spektrum ludzkich charakterów.

Działanie prewencyjne ziół

Liście roślin. ich zieleń, są symbolem życia, przedstawiają bowiem zegar biologiczny. Dlatego w starym powiedzeniu mówi się : ” Z zielonych liści tworzy się krew!”

Znaczy to, że mają one wartości nie tylko lecznicze , ale także działanie zapobiegawcze. Właśnie Paracelsus twierdził: „Nasz pokarm powinien być też naszym lekiem”.

Rośliny lecznicze i zioła należy więc uważać za potrawy z zawartością ważnych składników, które bronią przed powstaniem choroby, a przy podjętym leczeniu potrafią wyrównać powstałe w organizmie  niedostatki potrzebnych ciał obronnych.

Wiosenne soki roślinne, na przykład tzw. zupa Zielonych Świątek , przygotowywana z rozmaitych ziół, albo lecznicze terapie herbaciane, oczyszczają ludzkie ciało, wzbogacają go w potrzebne składniki żywieniowe, a do tego chronią przed chorobami. W tym sensie należy też rozumieć  przepisy i różne sposoby przygotowywania ziół.

Zioła i astrologia

Znak Barana – Mniszek Pospolity (dmuchawiec) – głowa, oczy, woreczek żółciowy

Znak Byka – Nagietek – szyja, gardło

Znak Bliźniąt – Podbiał – płuca, oskrzela, barki

Znak raka – Rumianek – żołądek, system trawienny, klatka piersiowa

Znak Lwa – Dziurawiec – serce – bóle pleców.

Znak Panny – Cykoria – wątroba, śledzona, kiszki.

Znak Wagi – Krwawnik – pęcherz, nerki, skóra.

Znak skorpiona – Tatarak –  narządy płciowe, narządy wydalnicze.

Znak Strzelca – Pokrzywa – ścięgna, aorty, krążenie.

Znak Koziorożca – Żywokost – stawy, kości.

Znak Wodnika – Melisa – krążenie, krew, kość goleniowa.

Znak Ryb – Babka  – nogi, system limfatyczny.

(fragmenty książki pt. Astrologia i zioła, Ilona Bergen, Manou Witko)