Inteligencja serca.

„Największym darem miłości jest to, że wszystko czego dotyka, staje się święte” (Barbara de Angelis)

Stan zakochania

Paulo Coelho powiedział kiedyś, że prawdziwa i głęboka miłość nie jest kompletna bez szaleństwa. Jego zdaniem by kogoś kochać, nie potrzeba powodu. Tak właśnie jest kiedy się w kimś zakochujemy. Odczuwamy miłość bez konkretnego powodu. Uczucie eksploduje w naszym sercu i wypełnia całe nasze ciało. Rzeczywiście jest tym coś z szaleństwa.

W czasie zakochania otwierasz swoje serce. Jeśli twoja miłość jest odwzajemniona, otrzymujesz energię miłości i czułości od drugiej strony. Oboje uczestniczycie w pięknej wymianie energii. Ale jeśli twoje uczucie jest nieodwzajemnione, ego natychmiast podsuwa ci takie myśli: Nie ma sensu być otwartym, skoro druga osoba jest zamknięta, musisz zamknąć na nią swoje serce. Ego chce cię obronić przed cierpieniem w chwili, kiedy twoje uczucie jest tak romantyczne. Jest głosem rozsądku. Jednak często namawia nas do skrajnych rozwiązań. Paradoksalne wydaje się zamykanie swojego serca, a więc odcinanie od źródła miłości w sobie, tylko dlatego że ktoś nas nie kocha. Wysyłanie pozytywnych słów i intencji do drugiej osoby, która nie darzy nas takim samym uczuciem, powodu, że nasze serce się cieszy, a nie cierpi. Miłość z głębi serca nie jest warunkowa. Serce nie oczekuje że ktoś je będzie kochał. Po prostu kocha.

Rdzeniem serca jest miłość

Jeśli uznasz, że dana osoba ma prawo, aby nie chcieć z tobą być, wcale nie musisz „zamykać” na nią swojego serca. Każde zamknięcie serca na kogoś, oznacza skurcz napięcie, opancerzenie, brak radości, czyli smutek.  Nadal możesz życzliwie myśleć o tej osobie, ale już nie traktować jej jako przyszłego partnera. Umysł logiczny stwierdza fakt: Ta osoba cię nie kocha, a serce może powiedzieć: W porządku, ma do tego prawo. Ja nadal czuję do niej miłość i życzę jej wszystkiego dobrego. Wierzę, że spotkam kogoś, kto odwzajemni moje uczucia. Serce szanuje wybory drugiego człowieka. Nie można przecież zmusić kogoś do miłości.  Cierpienie pojawia się w wyniku wspomnień, które uaktywniają się zarówno w pamięci w mózgu w czaszce, jak również mózgu sercu. Wspomnienia rozczarowań i rozstań, oraz związanych z nimi emocji. Serce pragnie generować pozytywne uczucia. Bez względu na ilość doznanych rozczarowań, chce nadal kochać ponieważ miłość jest jego rdzeniem.

Przyciąganie dwóch osób

Psycholodzy są zdania, że na początku zakochujemy się w swoim wyobrażeniu danej osoby. Rzutujemy na nią własne pragnienia idealnego partnera, marzenia o doskonałym związku i niespełnione potrzeby. Często osoby przyciągają się nawzajem, na zasadzie kontrastu. Na przykład, jedna osoba jest introwertyczna ( zamknięta w sobie, skierowana do wewnątrz, refleksyjna) a druga ekstrawertyczna ( otwarta emocjonalnie, skierowana na zewnątrz, skupiona na działaniu). Oboje mogą się dopełniać w tym względzie, że będą dla siebie lustrami. Pokazują sobie nawzajem przeciwny biegun i dzięki temu mają szansę popracować na zbalansowaniem swojej osobowości. Ekstrawertyk będzie mógł odpocząć przy introwertyku i nauczyć się większej refleksyjności, a introwertyk ożywi się bardziej uczuciowo przy ekstrawertyku. Tak więc jednym z czynników, która nas mogą do kogoś silnie przyciągać, jest potrzeba dopełnienia swojej osobowości.

Związek to tworzenie razem

Piękno związku polega na spotkaniu dwojga pełnych istot, które mogą się nawzajem inspirować, wspierać, ale nie z pozycji : Lepszy-gorszy; słabszy-mocny, lecz z pozycji równości. Druga osoba może nam pokazać to, czego jeszcze w sobie nie odkryliśmy. W tym sensie może być dla nas nauczycielem. W związku mamy możliwość – jeśli naprawdę się otworzymy – uczestniczenia w pięknej wymianie energii na poziomie serc i rozwijania swoich potencjałów. Spotkanie dwóch osób jest alchemiczny związek dwóch substancji. Z każdego połączenia powstaje wyjątkowa i niepowtarzalna część wspólna.

Fragment książki pt. Inteligencja serca. Jak otworzyć serce i doświadczyć miłości. Dagmara Gmitrzak.

Do nabycia w księgarni stacjonarnej Wodna 12 w Poznaniu i w sklepie i w sklepie internetowym