Nowy (drugie wydanie) The Victorian Romantic Tarot 2012

Victorian Romantic Tarot by Karen Mahony

Nowe karty, jeszcze „ciepłe” i przyjemnie pachnące farbą. Oglądam, porównuję, wyłuszczam różnicę, zastanawiam się … Gdybym je chciała przyporządkować astrologicznie któremuś ze znaków , oddałabym je we władanie planet;  Wenus i Księżyca.

Tak, to zdecydowanie Wenusjańskie karty tarota ( z pod sztandarów; Raka, Wagi i Byka). Grafika wzorowana na z epoce, w której ponad wszystko ceniono stałe wartości, zasady i moralność. Idealna kobieta wiktoriańska, to; rodzaj domowego anioła; piękna, pracowita, i utalentowana pani domu. Strażniczka domowego ogniska; Pani Byk, Pani Rak, Pani Waga.

Rok 1873 Wielka Brytania początki panowania królowej Wiktorii.

„Powstało wtedy wiele przepięknych brosz, kamei, łańcuszków i pamiątek”
W epoce wiktoriańskiej dużą popularność cieszyły się teatrzyki rewiowe dostarczające popularności niewyszukanej rozrywki. Widzowie podziwiali występy akrobatów, komediantów i śpiewaków. Szczególnie lubiano melodramaty i sentymentalne piosenki. ”

Jak nic mieszanina wszystkich tych trzech znaków; Raka, Wagi, Byka.

   
The Victorian Romantic Tarot dopiero co wznowione nakładem. Nazwa taka sama co poprzednio, ale karty nieco odmienione.
Wszyscy którzy spodziewali się kolejnego wydania kart w takim samym układzie graficznym, mogą się czuć nieco zawiedzeni … niestety.
Karty zapakowano w trwałe kartonowe pudełko-szkatułkę ( robi wrażenie solidnego). Wydrukowane na bardzo dobrej jakości papierze, bez typowego dla ostatnich czasów drukowania kart na nieznośnym „plastiku”, przypominającego laminat.
Tak jak w poprzedniej limitowanej wersji, mamy dwie karty;  The Lovers – Kochanków.

Kochankowie The Victorian Romantic Tarot

Niestety w moim odczuciu fajniejszy był układ poprzedni Kochanków. Pierwsza w stylu Romea i Julii, a druga przedstawiała zmysłową parę Bachusa i Nimfy wodnej w strojach „Adama i Ewy”.
W nowej talii pozostała karta „Romea i Julii” plus na dokładkę, dołożono nową kartę Kochanków; dwie postaci spontanicznie całujące się parę pośród chmur ( a może to śnieg i nie sprzyjające okoliczności?) w otoczeniu rozrzuconych kwiatów. Zamiast nagich i zmysłowych postaci, przedstawiono kobietę i mężczyznę całujących się w obłokach; zupełnie jakby zapomnieli o bożym świecie, gdzieś poza czasem. Może to miłość, co przekraczająca ziemskie granice i ludzkie prawa, może prawdziwie zakochani nie dotykają ziemi, a może to zawoalowana metafora miłosnego erotycznego uniesienia, albo wyobraźnia i marzenie o miłości, bądź tęsknota ?

  Duchowa, platoniczna, inspirująca marzenia?  Jeszcze nie wiem. Wszystko zależy od wyobraźni i serii skojarzeń. A z czasem w praktyce, karty „same podpowiedzą” o który rodzaj miłości tutaj chodzi. ( podświadomość już wie, ja nie)

Cała reszta, prawie po staremu, lekka kosmetyka, np. inne rewersy.

Ale uwaga!   Kilka obrazków uległo całkowitej zmianie. Dzięki temu można odnieść wrażenie, że to zupełnie nowy tarot.

Co by o nich nie napisać, mogą się spodobać; są ładniutkie, milutkie, romantyczne, kobiece, emanują przyjemną pastelową kolorystyką i grzeczną, układną symboliką z epoki której nazwę noszą.

Podmieniono aż szesnaście obrazów kart; Wisielca,  Cesarza, Kochanków, Królową Mieczy, Umiarkowanie, Trzy buławy, Osiem monet, Asa monet, Asa buław, Pięć pucharów, Sześć monet, Dziewięć mieczy, Trzy puchary, Sześć pucharów, Giermka mieczy, Króla pucharów.

Nowy Romantic Tarot, jest równie udany co poprzedni, obrazki cieszą oko, jest przyjazny, nawet diabeł w nich nie straszny, bo jest diablicą. Nie jest brzydszy, a równie ładny i starannie wykonany co jego poprzednik, może momentami nawet ciekawszy.  Wszystko zależy od gustów miłośników kart tarota i kolekcjonerów.

Jednak dla tych  którzy polubili poprzednie talie Karen Mahony, nowy Romantyczny Tarot, obowiązkowo powinien znaleźć się w  ich kolekcji.

Nie odnajduję  w nim żadnych wad, może poza ceną, bo jest dość drogi ( ok 130 zł). Innych na razie brak.  Karty bardzo porządnie wydane, w solidnym pudełku, na dobrym papierze, ze złoconymi brzegami, ładnie ilustrowane. Natomiast ich użyteczność wróżebną, każdy musi sprawdzić sobie sam; „Kładą się, czy też leżą na stole ładne obrazki z epoki wiktoriańskiej do popatrzenia i pooglądania ze złotymi boczkami”?

Karty, niczym ilustracje z książek, malują fragment w odniesieniu do konkretnej życiowej sytuacji – o czymś tam informują. Natomiast nie polecam tego tarota, wszelkiej maści; szamanom, kabalistom, czy do medytacji z symbolami. Jest to  typowo kobiecy tarot, do snucia historii i opowieści – głównie obyczajowych i sercowych.

Oczywiście MOŻESZ  GO KUPIĆ , w naszej księgarni stacjonarnej i internetowej >>> TUTAJ

A oto kilka przykładowych i nowych obrazków w talii.

Kochankowie The Victorian Romantic Tarot
Zakochana para. Platonicznie czy duchowo. Bujają gdzieś w obłokach ponad ziemią, oddając się pocałunkom. A może to metafora ?
Kochankowie
Poprzednia wersja Kochanków
Wisielec
Kobieta ( akrobatka) w nienaturalny sposób spacerująca po suficie, na scenie, tuż na oczach widowni. W tym przypadku nasz Wisielec, daje spektakl.
6 pucharów
Dzieci w domu, w rodzinie z mamą i tatą, być może na jakimś przyjęciu …
3 puchary
Coś jak bal karnawałowy. Dobra zabawa w gronie przyjaciółek.
Umiarkowanie
Umiarkowanie, jest po prostu aniołem
Królowa mieczy
Zmieniona Królowa mieczy ma wizerunek, ładnej dojrzałej kobiety, nie jak w poprzedniej wersji – herszt baby !

Czytaj poprzednią recenzję do pierwszego wydania kart The Victorian Romantic Tarot