Pustelnik

Karta Pustelnika – odpowiednik astrologiczny Saturn, znak Panny i Merkury.

Okres życia człowieka – jego wiek średni.

Runa – Isa ( lód)

Czy w jego „latarni” świeci się światło słońca, czy księżyca ?


Pustelnik, poza kilkoma zgrzebnymi łachmanami i duszą ukrytą w ciemnościach jaskimi z własnego rzadko uczęszczanego wnętrza, piwnicy opery z upiorem, ze strachem, a być może i z kompleksami, doszedł do wniosków, nic nie posiadania. Wszystko co zgromadził przez lata, trzyma w dłoni, zatrzymał to i owo w symbolicznej latarni z nabytej wiedzy.

Zgromadził w niej światła słonecznych dni i księżycowych miraży, nocnych szaleństw, coś z ludzkich doświadczeń; radości, jasnych prostych spraw, czystych myśli, doświadczonego ciepła rodzinnego i prawdziwie kochającej miłości i księżycowych miraży, odbić z cudzego szczęścia, kochania, wiedzy, plotek, plagiatów, powtórek zdrad.

Wyrusza z tym bagażem, niczym bohater; „Pachnidła” Jan Baptysta, samotny w góry niedostępne i jaskinie niedostępnego umysłu, aby się rozprawić z myślami, żeby oczyścić się z cudzych „zapachów”, w przypadku tarotowego Babtysty Pustelnika, z cudzych świateł prawd i półprawd.

Musi pobyć trochę sam ze sobą i z latarnią zgromadzonych rewelacji, bez dobrych rad, bez gadżetów, telewizyjnych informacji i nowych książek. Pości, niczym Jezus na pustyni kuszony przez demony własnego umysłu.

Gdy będzie uważny, dostrzeże co w latarni świeci najmocniej, a co słabiutko, albo zupełnie przygasa.. Patrzaj na znaki pisze Paulo Coelho; kiedy się potykasz w blasku, zawróć. Pomyliłeś światło księżyca ze słonecznym blaskiem.

A kiedy widzisz dalszą drogę i czujesz się na niej bezpiecznie bez względu na okoliczności, czujesz ciepło, jesteś szczęśliwy, ot tak, bez wyraźnych powodów, bez nowego samochodu, bez oklasków i awansów, to jesteś na właściwej drodze, własnej drodze, dobrej czy złej, głupiej czy mądrej, ale, własnej – diamentowej drodze.

To wyłącznie ty sam, bez kostiumu i maski, i bez widowni.
Nie czekaj na śmierć, zmierz się z ciemnią, już dziś. Idź do niej i wywołaj zdjęcia z życia te jego fragmenty z których jesteś zadowolony, zrób sobie odbitki i rozdaj znajomym, przede wszystkim dzieciom, dalszej i bliższej rodzinie, znajomym, przyjaciołom itd.

Niesie Pustelnik w swej lampie światło przeróżne, od słonecznego, po to z żarówki i internetu z księżyca i z gwiazd. Złapane blaski chwały, czasy młodości i dzieciństwa, wszystkie racjonalne sprawy i przekonania, przeczytane mądrości i swoich bogów niesie Kloszard Pustelnik.

Ale nie tylko.

Trzyma w tej latarni swoje ludzkie marzenia, oczekiwania, strach koszmarów wyjących bezsennymi nocami, lęki swe i urojenia, zwyczajne plotki i ludzkie plagiaty, cudze marzenia o nim samym, tęsknoty, zdrady, do których nie ma odwagi się przyznać nawet sam przed sobą, kompleksy niesie i żale i krzywdy i jeszcze wiele, wiele innych ludzkich spraw.

Zatrzymał w lampionie wszystko co kochał i czego nie kochał, marzenia, pragnienia sny o których marzył skrycie i bał się ich przez całe życie.

Zrealizować.